Dün yazdığını unuttu… Ahmet Hakan yaşlandı

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan bugün, “Sen bizim her şeyimizsin Greta” başlıklı bir yazı kaleme alarak iklim aktivisti Greta Thunberg’ı öve öve bitiremedi. Ahmet Hakan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Dünya sisteminin, çocuk yaştaki genç bir kızın sistem açısından pek de “yakın tehdit” oluşturmayan aktivizmine ihtiyacı vardı galiba. Bu nedenle Greta, el üstünde tutuldu.

Nobel’e aday gösterildi. Time’a kapak oldu. BM toplantılarında ağırlandı. Davos’a davet edildi.

Devlet başkanları, başbakanlar, “neler de biliyor bu küçük hanım” der gibi babacan bir edayla dinliyorlardı Greta’yı.

Sonra Greta, rolünü abartmaya başladı. Yapıp ettikleri sistemin kodamanlarının hoşuna gitmemeye başladı. Önce yüz vermeyi kestiler. Ardından da “bu kız da çok olmaya başladı ama” tavrı koymaya başladılar. Bir gösteride karga tulumba gözaltına alınması, bunun en somut kanıtıydı.

GICIK GRETA OLDU BİZİM GRETA

Gazze olayı patlak verince tarihin en doğru yerinde durdu bizim Greta.

Yüreği Filistin için atmaya başladı. Filistin kefiyesini boynuna sardı. Gazze eylemlerine tam destek vermeye başladı. İsrail’i feci kızdırdı. İsrail ve yandaşları savaş açtılar ona. Milim geri adım atmadı Greta. Sapasağlam, sımsıkı durdu Filistin’in yanında.

En son Eurovision’daki İsrail protestolarında başı çektiğini görünce… “Sen bizim her şeyimizsin Greta” demek en azından benim boynumun borcu oldu.

16 yaşındaki iklim aktivisti Greta Thunberg için “Fena halde gıcık, kendisine bir türlü ısınamıyorum, kendisini fena halde pozcu buluyorum” ifadelerini kullandı.

DAHA ÖNCE NE DEDİ

Ahmet Hakan, eski yazılarında Greta için “pozcu”, “gıcık” gibi ifadeler kullandı. Ahmet Hakan 2019’da bir yazısında, kendisine ısınamamasını şu sözlerle özetledi:

“Fena halde pozcu buluyorum kendisini de ondan…

Bizde kahramanlık şiirleri okurken aniden delirmiş gibi sesini en üst perdeye çıkaran çocuklar vardır ya… Biraz onlara benzetiyorum da ondan…

‘Sevgili Greta! Seni destekliyoruz’ diyen ikiyüzlü dünya liderlerine, kendilerini temize çekme fırsatı veriyor da ondan…

“KENDİSİNİ FATİH GEMİSİNE ZİNCİRLEYEBİLİR”

Rol kesişlerini, ağlamak üzere oluşlarını, fırça çekişlerini, hislenişlerini falan… Fena halde yapay buluyorum da ondan…”

2020’de Karadeniz’de bulunan doğalgaza ilişkin haberleri o dönem köşesine taşıyan Ahmet Hakan, Greta Thunberg’e “gıcık” diyerek, “kendisini bizim Fatih gemisine zincirleyebilir” ifadelerini kullandı.

“YILIN EN GICIK EYLEMCİSİ”

Ahmet Hakan 2019 yılının en’lerini seçtiği yazıda Greta’yı “yılın en gıcık eylemcisi” ilan etti.

Filistin meselesinde ses çıkarmasının ardından Greta’ya iktidar medyasının yaklaşımının değişmesini Odatv, 21 Ekim 2023’te “Bu bir ‘dün dündür bugün bugün’ haberidir… AKP’nin yeni gözdesi: Greta” başlıklı haberiyle gündeme getirdi.

İlgili yazıyı okumak için tıklayınız:

Bu bir ‘dün dündür bugün bugün’ haberidir… AKP’nin yeni gözdesi: GretaGüncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir