Görevden alınan Rus komutan ‘dolandırıcılık’ iddiasıyla tutuklandı

Rusya’da Ukrayna’daki cephe hatlarındaki durumu eleştirdikten sonra 2023 yılında görevden alınan Tümgeneral İvan Popov ‘geniş çaplı dolandırıcılık’ iddiasıyla tutuklandı.

Reuters haber ajansının Rusya devlet ajansı TASS’tan aktardığına göre, askeri bir mahkeme, İvan Popov’un iki ay boyunca tutuklu kalmasına hükmetti. Popov’un avukatı Sergey Buynovski, Popov’un tutukluluk haline itiraz ettikleri bilgisini verdi. Rusya 58’inci Ordusu’nun başındaki Popov, geçen yıl orduya yönelik eleştirilerinin ardından görevden alınmıştı. Ukrayna’nın güneyindeki Rus birliklerini komuta eden Popov, Ukrayna’nın saldırılarında ölen Rusya askerleri konusunu gündeme getirmiş, bu saldırılara karşı koymak için düzgün silah sistemleri ya da gözetleme araçlarına sahip olmadıklarını ifade etmişti.

POPOV NE DEMİŞTİ?

49 yaşındaki İvan Popov, Telegram’dan paylaşılan ve kendisine ait olduğu ifade edilen sesli bir mesajda, Ukrayna’daki savaşta ‘yüksek zayiat oranı’ ve ‘topçu desteği eksiği’ hakkında sorular soruyordu. Söz konusu kayıtta Popov, “Ya susup korkak olmak ya da durumu olduğu gibi söylemek gerekiyordu. Korkakça susmadım, Ukrayna savaşıyla ilgili gerçekleri söyledim. Senin adına, hayatını kaybeden silah arkadaşlarım adına yalan söylemeye hakkım yoktu. Bu yüzden var olan tüm sorunları özetledim” diyordu.

Popov, görevden alınmasının, vatana ihanetle suçladığı üst düzey komutanlar tarafından talep edildiğini ve eski savunma bakanı Sergey Şoygu tarafından onaylandığını da anlatmıştı.

‘GERÇEKLERİ ÜSTLERİNİN YÜZÜNE SÖYLEME CESARETİ VARDI’

Öte yandan, İvan Popov’un tutuklanması Rusya’da savaş muhabirleri ve blogger’ları arasında eleştirilere sebep oldu. Rusya devlet televizyonundan savaş muhabiri Aleksander Sladkov, Telegram’dan yaptığı paylaşımda, “Bir şeyi biliyorum ki İvan düşmanın karşı saldırısını püskürten güçlerin başındaydı… Aptal insanlar yalanları ve kayıpları için affedilir; yani, bence diğerleri de acımasız gerçekler için affedilebilir. General İvan Popov, hırsız değil. O bir asker. Ancak biz hırsızları da affederiz” değerlendirmesinde bulundu.

Rus askeri blogger Yuri Podolyaka da İvan Popov’un tutuklanması karşısında ‘şok içinde olduğunu’ belirterek, Popov’un 2023 yılının yaz aylarında ‘orduyu yenilgiden, ülkeyi de utançtan kurtardığını’ savunarak, “General Popov’un üstlerinin yüzüne, diğerlerinin utangaç bir şekilde gözlerini yere eğdiği ve sessiz kalmayı tercih ettiği konular hakkında gerçekleri söyleme cesareti vardı” ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir