İstanbul’daki 1 Mayıs gösterilerinde çıkan olaylara ilişkin soruşturmada yeni gelişme

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde Saraçhane’deki izinsiz gösteride çıkan olaylara ilişkin devam eden soruşturmada, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince tutukluluk gözden geçirme işlemi yapıldı.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, dosyada tutuklu 21 şüpheliden 6’sının adli kontrol şartıyla tahliyesine, 15’inin ise tutukluluk halinin devamına karar verdi.

BAZI SANIKLAR HAKKINDA DAVA AÇILMIŞTI

1 Mayıs’ta çıkan olaylarla ilgili gözaltına alınan şüpheliler hakkında gruplar halinde ayrı soruşturmalar başlatılmıştı.

Başsavcılık tarafından yürütülen soruşturma sonunda 29 Mayıs’ta 30 şüpheli hakkında “görevi yaptırmamak için direnme”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “kasten yaralama” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından 3 yıl 9’ar aydan 17’şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Soruşturmalardan biri ise 5 Haziran’da tamamlanmış, 12 şüpheli hakkında “görevi yaptırmamak için direnme”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”, “kasten yaralama” ve “kamu malına zarar verme” suçlarından 3 yıl 8’er aydan 15 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenmişti.

Başsavcılığın aynı olaylarla ilgili yürüttüğü bazı soruşturmalar ise sürüyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir