Putin, yeni hükümette Savunma Bakanlığına Sergey Şoygu’nun yerine sivil isim önerdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni hükümetin oluşumuna ilişkin Savunma Bakanlığına Sergey Şoygu’nun yerine eski Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov’u önerdi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞINA SİVİL İSİM

Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyinden yapılan açıklamaya göre, Rus lider Putin, yetkisinde olan bakanların atamaları için belirlediği isimleri parlamentoya önerdi. Dışişleri Bakanlığına halihazırda görevini yürüten Sergey Lavrov’u öneren Putin, Savunma Bakanlığı görevine eski Başbakan Birinci Yardımcısı Andrey Belousov’un ismini verdi. İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, Acil Durumlar Bakanı Aleksandr Kurenkov, Adalet Bakanı Konstantin Çuyçenko yerlerini korudu.

Andrey Belousov

Putin, güvenlik ve istihbarat birimleri ile ilgili olarak da atama önerileri yaptı. Buna göre görevlerini sürdüren Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, Rusya Federal Koruma Servisi (FSO) Direktörü Dmitriy Koçnev ve Rusya Ulusal Muhafızları Direktörü Viktor Zolotov’un görevini sürdürmeleri için isimleri parlamentoya sunuldu.

Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin

ESKİ SAVUNMA BAKANI ŞOYGU’YA YENİ GÖREV

Rus lider Putin imzaladığı kararname ile, Rusya Federasyonu Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolay Patruşev’i görevden alırken, yerine eski Savunma Bakanı Sergey Şoygu’yu atadı.

Sergey Şoygu

ŞOYGU, SURİYE VE UKRAYNA’DAKİ OPERASYONLARI YÖNETMİŞTİ

Sergey Şoygu, Rusya Federasyonu’nu bağlı Tuva Cumhuriyeti’nde doğdu. 1994’te Rusya’da Acil Durumlar Bakanlığının kurulmasında önemli rol oynayan Şoygu, 2012’ye kadar bu kurumun başında yer aldı. Putin tarafından 2012’de Rusya Savunma Bakanı olarak atanan Şoygu, Rus ordusunun 2015’te terör örgütü DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle Suriye’ye müdahalesini sağladı ve Suriye’deki tüm operasyonları yönetti. Rusya- Ukrayna Savaşı’nın 24 Şubat 2022’de başlamasıyla çatışmalarda Rusya Silahlı Kuvvetlerini bizzat yöneten Şoygu, cephe hattındaki durum ile ilgili olarak, Rus yönetimine karşı ayaklanan ve daha sonra içinde bulunduğu uçağın düşmesiyle ölen paralı savaşçı grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti.

Sergey Şoygu ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya’da daha önce Ekonomik Kalkınma Bakanlığı ve Kremlin Ekonomi Danışmanlığı görevlerini yürüten Andrey Belousov ise 2020’den bu yana Başbakan Birinci Yardımcısı olarak ekonomi ve uluslararası ticaret gibi konulardaki gelişmelerden sorumluydu.

Andrey Belousov

DMİTRİY PESKOV, ATAMA TEKLİFLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, sunulan atama tekliflerini başkent Moskova’da gazetecilere değerlendirerek, Rusya Savunma Bakanlığı bütçesindeki artışa dikkati çekti. Bakanlık bütçesinin yakın zamana kadar Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın (GSYH) yüzde 3’ünü oluşturduğunu belirten Peskov, son zamanlarda bu oranın yüzde 6,7’ye çıktığını söyledi. Bu durumun 1980’li yılları anımsattığını ifade eden Peskov, “Jeopolitik koşullar nedeniyle, savunma ve güvenlik birimlerince yapılan harcamaların ekonomideki payının yüzde 7,4 olduğu 1980’lerin ortasındaki duruma yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bu kritik değil ama son derece önemli bir durum.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

“PUTİN, SAVUNMA BAKANLIĞININ SİVİL BİR KİŞİ TARAFINDAN YÖNETİLMESİNE KARAR VERDİ”

Peskov, savaş sahasında inovasyona ve gelişmeleri hızlı uygulamaya daha açık olanların kazandığını belirterek, “Bu nedenle, mevcut aşamada Putin, Savunma Bakanlığının sivil bir kişi tarafından yönetilmesi gerektiğine karar verdi. Rusya Savunma Bakanı, ekonomik rekabetçiliğin koşullarını yaratmak için yeniliğe, tüm ileri fikirlerin uygulanmasına kesinlikle açık olmalıdır.” diye konuştu.

Valeriy Gerasimov

Şoygu’nun Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri olarak askeri-teknik sanayiyle ilgili sorumluluk üstleneceğini anlatan Peskov, aynı zamanda Şoygu’nun Rusya Federasyonu Askeri-Sanayi Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Federal Askeri-Teknik İşbirliği Servisi sorumlusu görevini yürüteceğini aktardı. Peskov, Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’un görevinde ise henüz herhangi bir değişikliğin öngörülmediğini vurguladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

ATAMALAR 14 MAYIS’TA NETLEŞECEK

Federasyon Konseyi, Putin tarafından önerilen bakan ve güvenlik birimi yönetici adaylarının değerlendirmesini 14 Mayıs’ta yapacak. Rusya Devlet Başkanı Putin, yeni hükümet oluşumunda dışişleri bakanı, savunma bakanı, adalet bakanı, acil durumlar bakanı ve içişleri bakanını, Rusya Parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi ile istişare ederek, Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın onayı olmadan doğrudan atıyor.

Kaynak: AA / Politika

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir