Uluslararası enerji sektörü BOTAŞ’ın ev sahipliğinde İstanbul’da buluştu

BOTAŞ’ın 1988 yılından itibaren üyesi olduğu Uluslararası Gaz Birliği’nin (International Gas Union–IGU) İcra Komitesi Toplantısı (Executive Committee – EXCOM), 15-19 Nisan 2024 tarihleri arasında BOTAŞ ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşti.

Küresel ölçekte güçlü oyun kurucu pozisyonuyla, Türkiye ve Avrupa’nın enerji arz güvenliği için devasa yatırımları hayata geçirerek uluslararası enerji iş birliklerini derinleştiren BOTAŞ, katıldığı uluslararası zirve ve kongreler ile sektördeki kilit rolünü bir kez daha ortaya koydu.

BOTAŞ’ın açıklamasında şu bilgiler verildi:

“Enerji sektöründen birçok önemli aktörü bir araya getiren IGU EXCOM kapsamında BOTAŞ Dış İlişkiler ve Uluslararası Projeler Daire Başkanlığı koordinasyonunda 5 gün boyunca çalıştay, takım toplantıları ve sosyal etkinlikler düzenlendi. Çalıştay kapsamında 18 Nisan’da “Türkiye’s Natural Gas Journey and the Current Situation” ve “Energy Transition and Natural Gas as Transition Fuel” başlıklı 2 farklı çalıştay gerçekleştirildi. BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdulvahit FİDAN, etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. BOTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Abdulvahit FİDAN, katılımcılara BOTAŞ’ın sektörel faaliyetleri ve başarıları ile ilgili bilgi verdikten sonra, IGU’nun doğal gaz piyasasındaki konumunu ve önemini vurgulamış ve BOTAŞ olarak her türlü iş birliği fırsatının gerçekleştirilmesine hazır oldukları mesajını vermiştir.

Sayın Genel Müdürün konuşmasının ardından IGU adına IGU Başkanı Madam Li Yalan, BOTAŞ’a ve Sayın Abdulvahit FİDAN’a IGU’nun İcra Komitesi toplantısı ve çalıştaylara büyük özenle ev sahipliği yaptığı için teşekkürlerini iletmiştir. Türkiye’nin boru hattı bağlantıları ve stratejik konumu sayesinde bölgesel enerji merkezi haline geldiğini belirten Madam Li Yalan; Avrupa, Asya, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’yı birbirine bağlayan Türkiye’nin sektördeki önemine vurgu yapmıştır. Küresel anlamda doğal gaz sektörünün geldiği nokta, yenilebilir enerji ile doğal gazın birlikte değerlendirilmesi gerekliliğinden ve sürdürülebilir enerji noktasında doğal gaza küresel anlamda yatırım yapılmaya devam edilmesinin esas olduğu hususlarından bahsetmiştir. 2024 IGU İcra Komitesi ve çalıştay organizasyonunun son derece başarılı bir şekilde gerçekleştiğini belirten Madam Li Yalan BOTAŞ’a teşekkürlerini yinelemiştir.

Ardından Hollanda Kraliyet Gaz Birliği ve IGU Bölge Koordinatörü Marcel KRAMER’in moderatörlüğünde çalıştayın “Türkiye’s Natural Gas Journey and the Current Situation” başlıklı ilk oturumuna geçilmiştir. Oturum, TPAO Genel Müdürü Sayın Ahmet TÜRKOĞLU’nun, “Black Sea Gas Discoveries” konulu sunumuyla başlamıştır. BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mithat AYDIN ilk oturumda “The Role of “Turkish Gas” in the Eastern European Natural Gas Markets” başlıklı sunumunu katılımcılara aktarmıştır Ardından sırasıyla OMV Petrom Yönetim Kurulu İcracı Üyesi Franck NEEL’in “Romanian Natural Gas Market and the Neptune Deep Sea Field Discovery” ve Dışişleri Bakanlığı Enerji ve Çok Taraflı Ulaştırmadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Burak RENDE’nin “Current International Dynamics, the Role of LNG and Türkiye in the Region” başlıklı sunumlarıyla ilk oturum sona ermiştir.

BOTAŞ Dış İlişkiler ve Uluslararası Projeler Daire Başkanı Oğuzhan OĞUZ’un moderatörlüğünde gerçekleşen “Energy Transition and Natural Gas as Transition Fuel” başlıklı ikinci oturumda ise Doğal Gaz Alım ve İhracat Daire Başkanı Dr. Yunus Emre İCİK, “LNG as a Transition Fuel” başlıklı sunumunu dinleyicilerle paylaşmıştır. Oturum ve Çalıştay sırasıyla, Akdeniz Enerji Düzenleyicileri (MEDREG) Direktörü Hasan ÖZKOÇ’un “The Role Gas/LNG in the Mediterranean Region towards Energy Transition”, TUBİTAK-MAM Danışmanı Prof. Dr. İskender GÖKALP’ın “Establishing a Natural Gas Supported Hydrogen Ecosystem and Transmission of Hydrogen by Blending it with Natural Gas” ve DTCloud Uluslararası İş Geliştirme Sorumlusu Dr. Safa USLU’nun “ Digitalisation in Energy” başlıklı sunumlarıyla sona ermiştir.

IGU EXCOM etkinliğinin son gününde Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi ziyareti gerçekleştirilmiştir. Etkinliğe katılan misafirlere Avrupa’nın denizlerdeki en büyük depolama tesisi unvanına sahip Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde yürütülen faaliyetler BOTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı M. Talha PAMUKÇU başkanlığında tanıtılarak teknik gezi kapsamında tesis ve proje sahası ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Türkiye’yi doğal gaz ticaret merkezi konumuna taşıma hedefiyle doğal gaz iletim alt yapısı, depolama, LNG ve FSRU alanlarında dev yatırımların yanı sıra imzaladığı doğal gaz ihracat anlaşmaları ile BOTAŞ, uluslararası enerji alanında aynı kararlılıkla oluşturduğu iş birliği ağlarıyla da dünyada saygın, bölgesinde lider ve sektöründe yönlendirici bir Kuruluş olarak geleceğe güçlü adımlarla yürümeye devam edecektir.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir